Otevření Komunitního centra Údolní pro veřejnost a zmírnění epidemiologických opatření umožnilo našemu spolku uspořádat dlouho avizovanou veřejnou schůzi. Konala se ve čtvrtek 14.10.2021 za účasti části členů spolku, (ani nám se nemoci nevyhýbají), a 13 občanů z Jiráskovy čtvrti i bližšího okolí, tedy asi čtvrtina pozvaných. Pozvánky jsme rozesílali mailem jmenovitě, přednostně těm, kdo už dříve o účast projevili zájem. Pozvat větší množství sousedů jsme si netroufali, protože jsme byli omezeni kapacitou sálu. Dodáváme – KC Údolní nabízí příjemné a dobře vybavené prostředí pro konání společenských akcí.
Přítomné jsme stručně seznámili s činností spolku za 4 roky od jeho založení. Díky možnosti promítat na rozměrné plátno jsme mohli účastníkům ukázat řadu dokumentů a materiálů, které spolek vypracoval. Pozornost vzbudila informace o vydaných závazných stanoviskách na stavební záměry v Jiráskově čtvrti, dokumentovaná zákresem těch, co nás nejvíc ohrožují, do mapového podkladu (sytě červená barva).
Podklad pro zadání územní studie
Za zásadní dokument, který by měl definovat stavební vývoj a dotvoření Jiráskovy čtvrti, považujeme územní studii. Přítomné jsme proto seznámili s námětem na její zpracování. Označujeme jej jako pilotní projekt, protože upřesnit stabilizovaná území územní studií zatím nikoho nenapadlo.
Ve stručnosti shrnujeme, že námět má dvě části – Analýza a Regulativy. Ta první na zákresech do map dokládá urbanistický charakter čtvrti a upozorňuje na její neřešené problémy – ulice, chodníky, dopravní bezpečnost, parkování, úprava veřejných prostranství, opatření proti globálnímu oteplování. Také ukázky, jak to řeší jinde.
Regulativy obsahují návrh pravidel, jejichž dodržení by podmiňovalo povolení soukromých staveb na území čtvrti a úpravy veřejných ploch. Všechny vycházejí z platné legislativy a jsou doloženy odkazy na příslušná ustanovení.
Důvodem pro vypracování Územní studie je skutečnost, že současný Územní plán pro hl. m. Prahu je velmi obecný. A protože v rozporu s požadavkem stavebního zákona jej Magistrát hl. m. Prahy dosud nezpřesnil Regulačním plánem, (a ani se k tomu nechystá), nemají úředníci, povolující stavební záměry, žádné vodítko pro kvalifikované rozhodování a koordinaci všech složek, které je nezbytné brát v úvahu. Podle toho také výsledek jejich „práce“ vypadá.
Prosazení vypracování Územní studie zůstává tedy hlavním cílem spolku. Měla by sloužit také jako obrana proti současné politice MHMP, reprezentované doc. ing. arch. Petrem Hlaváčkem, 1. náměstkem primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu. Ve stručnosti ji charakterizuje jeho heslo: „Praha je velká vesnice“. Tedy – na území Prahy je spousta místa, které je možné zastavět. Jak tento přístup poškozuje naše občany se můžete dočíst ve samostatně publikovaném stanovisku spolku „Zahušťování = ohrožení kvality života v Jiráskově čtvrti“.
Spolupráce s občany Jiráskovy čtvrti
Členové spolku přiznávají, že hlavní úkol – zachování Jiráskovy čtvrti jako bezpečného zahradního města s dostatkem zeleně a míst pro setkávání, sport a odpočinek jeho obyvatel – je zaměstnává natolik, že už jim chybí kapacita na další činnosti, které by posilovaly občanskou společnost a zpříjemnily všem život. Spolek by uvítal, kdyby se mezi sousedy a sousedkami našli spolupracovníci, (členství není podmínkou), kteří by se věnovali následujícím tématům:
- pomoc s právní problematikou
- pomoc v oblasti územního plánování
- pomoc při obraně proti chaotickému zahušťování
- informace o stavebních záměrech v JČ a okolí
- pomoc při pořádání anket a petic
- prosazování požadavků na dopravní bezpečnost a parkování
- prosazování požadavků na údržbu veřejných prostranství a mobiliáře
- prosazování požadavků na péči o zeleň (nebezpečné stromy)
- prosazování požadavků na řešení vad a doplnění (typicky: schody, kontejnery, parkování)
- legalizace hřiště Věkova x Táhlá
- organizace společenského života – dlouhodobě žít město jinak (společenské a rekreační aktivity pro děti i dospělé)
- pomoc při opatřování finančních prostředků na placené služby.
Uvítali bychom zejména pomoc odborníků na stavební právo a územní plánování.
Setkání se zastupiteli
Pokud opět nedojde v souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací k zákazu setkávání, plánujeme pozvat občany na setkání zastupiteli z městské části i magistrátu. Opět v KC Údolní. Předpokládáme, že by se mohla uskutečnit v průběhu listopadu. Předem upozorníme na témata, která budeme probírat, aby si občané mohli připravit připomínky a otázky. Jako velmi aktuální a důležitá pro všechny zúčastněné, je plánovaná výstavba dvou věžových domů na křižovatce Údolní – Vavřenova.
Diskuse na závěr setkání
Modré zóny
Paní ing. Adámková upozornila na nutnost neprodleně reagovat na záměr radnice zavést v Jiráskově čtvrti modré parkovací zóny. Všichni účastníci se shodli, že za současného žalostného stavu ulic je takové rozhodnutí nepřijatelné. Spolek Jiráskova čtvrť proto uspořádá k modrým zónám petici, (viz samostatná informace). Vzhledem ke lhůtám na námitky, které radnice zveřejnila na svých webových stránkách, je nezbytné petici podat nejpozději do 5.11.2021.
Komunikace spolku s obyvateli Jiráskovy čtvrti
Účastníci se shodli, že nejefektivnější je posílání zpráv spolkovým mailem. K jejich většímu rozšíření mohou přispět tím, že je budou dále šířit na adresy, které spolek nemá k dispozici. Nabídli spolupráci, pokud bude nutné roznášet letáky a organizovat petice. Pan Michal Kratochvíl doporučil založení facebookové komunity a nabídl pomoc při práci s tímto médiem.
Spolupráce s dalšími spolky
Na dotaz, zda by neprospěla užší spolupráce se spolky stejného zaměření v sousedních lokalitách se účastníci dozvěděli, že máme kontakty na spolky Náš Braník a Přátelské Lysiny, ze vzdálenějších Krasohledný spolek Dobeška či Spolek pro Komořany. O spolku na sídlišti Novodvorská zatím nevíme. O koordinaci činností spolků už usiloval SOIP Praha 4. Jak to bude pokračovat po nečekané smrti jeho velice aktivního předsedy, pana Víta Janouška, nemáme informace.
Námitky občanů proti nežádoucí výstavbě
Vysvětlili jsme, že díky novele stavebního zákona z roku 2018, byly spolky vyloučeny z okruhu účastníků řízení. Za dané situace nabízíme dotčeným účastníkům, zpravidla přímým sousedům stavby, informace jak postupovat, případně pomoc se zpracováním námitek či kontakt na vyzkoušené právníky. Podstatný je jejich zájem účinně se nežádoucí výstavbě bránit. Z materiálů, z niž je možné čerpat oporu pro námitky, jsme doporučili „ Usnesení vlády ČR ze dne 14.1.2015, č. 22 Politika architektury a stavební kultury České republiky“ a „Závazná stanoviska orgánů územního plánování“ (2018), která je možné stáhnout ze stránek MMR.
Uspořádání dětského dne
Pan MUDr. Juhaňák doporučil uspořádání zábavného odpoledne pro děti. Nabídl pomoc při jeho organizaci.
Závěr
Spolek Jiráskova čtvrť děkuje účastníkům setkání za zájem, připomínky a náměty. Těšíme se na další setkání a spolupráci.
Účastníci setkání:
MUDr. Anna Čecháková, Mgr. Anna Fialová, Ing. Jiří Fiala, Ing. Eva Lačňáková, Ing. Petr Trauške