Místo pro setkávání

Doba, kdy v Jiráskově čtvrti bylo několik hospod a obchodů, se už těžko vrátí. Přesto se domníváme, že pro udržování našich sousedských vztahů by taková zařízení občanské vybavenosti byla užitečná. Nemusí to být nic honosného.

K nápadu nás přivedla prodejna školních potřeb „U Jáji“, naproti pozemku mateřské školy v ulici Nad Hájem v Hodkovičkách. Prodejnu v bývalé garáži provozuje paní, která neočekává, že zde zbohatne. Ale má ráda děti a tak do prodejny ještě umístila malý stolek, židličky a pohovku. A dětem kromě tužek a sešitů nabízí mražené výrobky, sušenky, mohou si koupit i jednotlivé bonbony a asi i limonádu. Takže – ze školy se jde k Jáje, jak ji všichni oslovují, a tam poklábosit. Kdyby ještě venku bylo místo pro lavičku a stolek, určitě by to i zde žilo. Ostatně, jistě jste si všimli původně novinového stánku u stanice autobusu Jílovská. A co vše se tam dá na minimálním prostoru podniknout.

V Jiráskově čtvrti žije velké procento důchodců, některým už činí potíže někam dál dojít. Zejména pro ně by taková možnost setkávání mohla být obohacením často osamělého života. A některý, ještě při síle, by mohl podnik „U nás“, (abychom zůstali věrni Jiráskovi), vést spíš jako hobby, protože zlatý důl by to jistě nebyl.